Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Fotopolimery

Fotopolimery 04/17/2012 15:16 #724

-- wt 17 kwie 2012, 16:19 --
dublet napisał:
Może ktoś zaryzykuje i kupi małą flaszeczkę od A2Sheds'a na test ;-)
ale jak to kupić skoro wszystko wyprzedane :cry:
Załączniki:
  • fab_robol
  • fab_robol Avatar
  • Podziękowania: 5
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Fotopolimery 04/18/2012 10:45 #749

http://www.youtube.com/watch?v=KKR9gKJugN0

Tutaj albo panowie coś mydlą oczka albo serio drukują z prędkością co najmniej urzekającą. :)

Fotopolimery 04/18/2012 15:38 #753

To nie są bynajmniej moje dzieła (jeszcze nie) , znalazłem je w sieci i zamieściłem aby przybliżyć bardzo atrakcyjny temat.
Wydruk takiego pierścionka trwa 2-3 h<br /><br />-- czw 19 kwie 2012, 12:33 --<br /><br />Little.Mike napisał:
Tutaj albo panowie coś mydlą oczka albo serio drukują z prędkością co najmniej urzekającą.
Niewątpliwie co namieszali , taki wydruk trochę trwa. Wygląda na to że zanurzyli gotowy obiekt i powoli wyciągali dla potrzeb filmu.
ALE , widziałem próby wydruków naświetlanych obrazkiem w odcieniach szarości .
Przy zabarwionym fotopolimerze można uzyskać relief , ponieważ światło dociera na różne głębokości w zależności od natężenia.
Teoretycznie przy jednym naświetleniu można otrzymać gotowy obiekt.
  • fab_robol
  • fab_robol Avatar

Fotopolimery 04/20/2012 20:14 #770

Wg mnie ten film to ściema. Nawet platforma porusza się tak jakby ktoś wciskał klawisz UP! :)
Wydruki w tej technologii wychodzą b. dobre, ale wszystko ma swoje zady i walety. :)

Dla jubilera taka rozdzielczość przy drukowaniu woskiem byłaby wręcz idealna...

Fotopolimery 05/11/2012 12:15 #921

Załączniki:
  • fab_robol
  • fab_robol Avatar

Fotopolimery 05/11/2012 14:33 #922

Opcja co najmniej świetna, jednego tylko się obawiam. Patenty w USA to rzecz święta ;/ choć pisałem z tym Panem i ponoć przemyślał wszystko, sprawdził a jego prawnicy załatwili "niewinność". A więc w domowym druku 3D mamy już "igłówki i atramentówki" :) teraz czas na kolejny skok czyli jakość oraz szybkość drukarek laserowych 2D.

Fotopolimery 05/14/2012 10:23 #951

Ooooo ja pierniczę. I to jeszcze w cenie niewiele większej od porządnego urządzenia reprapopodobnego.

Muszę to mieć!
  • BlazakoV
  • BlazakoV Avatar
  • Podziękowania: 13
FreeDim - drukarki fotopolimerowe

Fotopolimery 05/14/2012 19:55 #955

Niestety koszty żywicy dobijają ;/ Najtańsza jaką udało mi się odnaleźć to około 110€ za 1kg. Żywice o lepszych właściwościach to już zabawa niestety kosztowna. Pożyjemy zobaczymy, kiedyś za szpule ABSu płaciło się po 60-70€ a na dzień dzisiejszy ta cena śmieszy. ;)

Fotopolimery 05/15/2012 21:54 #976

Na kikstarterze przy tym projekcie napisali, że koszt ich żywicy którą wydrukowali tą mini wieżę Eiffela to 10 centw za gram, czyli 100$ za kilogram czyli taniej niż drut ABS kilka lat wstecz, nawet uwzględniając przesyłkę.

Szykuje się rewolucja...
  • BlazakoV
  • BlazakoV Avatar

Fotopolimery 05/15/2012 22:34 #978

Rewolucja? Pytanie czy to odpowiednie słowo.
Grube ryby druku 3D znają SLA od lat wielu a i tak technologia FDM jakoś nie przygasła. Każda ma swoje plusy i minusy.
Najważniejsze, że Pan Michael przeskoczył patenty i za to należy mu się chwała. Teraz na pewno wszystko przyśpieszy. FDM trzymali w szufladzie ponad 20 lat.

Fotopolimery 05/15/2012 22:48 #979

Grube ryby, owszem, mają. Ale teraz dostaną to w ręce amatorzy. W cenie, która o ile nie powali, to może poważnie wstrząsnąć całym 3DSystems - i tego się najbardziej obawiam, zablokowania tego projektu przez nich.

10tys zł? Przecież na takie coś będzie mogła sobie pozwolić każda firma poligraficzna czy nawet warsztat. A za chwilę powstaną konstrukcje o połowe tańsze. Owszem, inne metody drukowania nie zanikną, ale co tak naprawę można zrobić fajnego (dla przeciętnego Kowalskiego, nie mechanika/inżyniera) na RepRapie? Faktura tych materiałów niestety jest jaka jest.

W sumie odchodzimy od tematu o fotopolimerach... Proponuję dyskusję wydzielić i przenieść do odpowiedniego działu.
  • BlazakoV
  • BlazakoV Avatar

Fotopolimery 05/16/2012 10:40 #983

O blokowanie przez 3D systems i resztę proszę się nie obawiać. Ponoć wszystko jest zabezpieczone i mocno trzymam kciuki by faktycznie tak było.

A co można zrobić fajnego na RepRapie? Wiele... Ja u siebie mam wieszaki na longboard, dodatki do kasku, stojakna długopisy, poprawione mocowania w zmywarce, Lotusa 7 1:15 itd itp wymieniać można długo. Wszystko zależy od podejścia do sprawy. Ktoś kto ma z tym kontakt patrzy na wszystko pod innym kątem.
Dobrze złożony RepRap wcale nie odbiega jakością od maszyn typu BfB. Widziałem wydruki z maszyny FDM za 20k€ i sami panowie od tej maszyny gdy zobaczyli wydruki z RR zrobili duże oczka.
Pytanie cóż można drukować na B9c? Zapewne również wiele ciekawego towaru... to nowość i sprzęt, który jest w powijakach.

Ja z niecierpliwością czekam na żywice utwardzalne światłem, testy z UV były i jest co najmniej obiecująco, choć właściwości tego materiału to dla mnie jak na razie czarna magia. ;)

Fotopolimery 02/17/2013 17:22 #5220

Namierzyłem ostatnio żródło fotopolimerów w interesującej cenie od 68euro z 1 kg.
http://www.spotamaterials.com/Products.php?lang=en
Czy ktoś testował te matetiały?
  • Bee
  • Bee Avatar

Fotopolimery 02/21/2013 10:18 #5290

A ja znalazłem i zrobiłem pierwsze próby z tym
http://www.shaper.fr/resine_polyester/H ... V_1Kg.html
To jest poliestrowa żywica która sieciuje przy świetle uv , nie potrzeba żadnych utwardzaczy ani katalizatorów.
Robiłem próby , naświetlając diodą uv z odległości kilku cm - twardnieje w kilkanaście sekund przy warstwie 2 -3 mm.
  • fab_robol
  • fab_robol Avatar

Fotopolimery 02/21/2013 10:30 #5291

Jaka była moc diody UV?
  • Bee
  • Bee Avatar
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

• Polityka Prywatności  •  Regulamin  • Kontakt• FAQ                                                                                                                                                                           Monkeyfab 2013